Jacek Kaczmarski

*Fot. Wikipedia.org

Jacek Marcin Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 roku, zmarł 10 kwietnia 2004 roku, był polskim piosenkarzem, autorem tekstów, poetą i autorem. Był synem malarki Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej, Polki żydowskiego pochodzenia, i artysty Janusza Kaczmarskiego.

Jacek Kaczmarski: wiek

Ile lat ma Jacek Kaczmarski? Zmarł w wieku 47 lat

Jacek Kaczmarski: wzrost

Ile wzrostu ma Jacek Kaczmarski? brak informacji

Jacek Kaczmarski: waga

Ile waży Jacek Kaczmarski? brak informacji

Jacek Kaczmarski: media społecznościowe

Jacek Kaczmarski : instagram.com

Jacek Kaczmarski : facebook.com

Jacek Kaczmarski: biografia, kariera

Jacek Kaczmarski był głosem ruchu związkowego „Solidarność”  w Polsce w latach 80-tych. Jego piosenki krytykowały rządzący reżim komunistyczny i odwoływały się do tradycji patriotycznego oporu Polaków. Najbardziej znany jest ze swoich pieśni protestacyjnych na tematy społeczne i polityczne „Mury ”, „Obława”, „Polowanie na wilki”. Jego komentarz nie ograniczał się jednak do współczesnej polityki, a tematyka jego tekstów zachowała aktualność w kulturze polskiej po upadku Związku Radzieckiego i jego bloku komunistycznego.

Jacek Kaczmarski zadebiutował w 1977 roku na Studenckim Festiwalu Piosenki, gdzie zdobył I nagrodę za utwór „Obława” na podstawie piosenki „Polowanie na wilki” Włodzimierza Wysockiego. W 1980 zdobył II nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu za „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”.

Gdy w grudniu 1981 roku w Polsce ogłoszono stan wojenny, Kaczmarski przebywał na tourne po Francji. Na emigracji przebywał do 1990 roku. W tym czasie koncertował w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Afryce Południowej i Izraelu. Od 1982 pracował jako redaktor i dziennikarz Radia Wolna Europa oraz prowadził autorski program radiowy „Kwadrans Jacka Kaczmarskiego ”.

Po powrocie do Polski, po negocjacjach Okrągłego Stołu, które zakończyły rządy komunistyczne, objechał kraj ze swoim przyjacielem, artystą Zbigniewem Łapińskim. Trasa została zarejestrowana i wydana jako Live, a w 2001 roku osiągnęła status złotej płyty. Inne jego albumy to „Mury”, „Nasza klasa”, „Raj”, „Muzeum”, „Pochwała łotrostwa”, „Wojna postu z karnawałem”. Jednak Kaczmarski szybko rozczarował się wydarzeniami w Polsce po 1989 roku i ostatecznie wyemigrował do Australii.

Kaczmarski był znany nie tylko ze swoich politycznie umotywowanych tekstów, ale także z charakterystycznej dynamicznej – wręcz agresywnej – gry na gitarze klasycznej i ekspresyjnego stylu wykonawczego. Jego głęboka znajomość nie tylko historii swojego narodu, ale także literatury klasycznej nadała jego piosenkom szczególnie głęboki i wielowarstwowy wydźwięk np. „Powtórka z Odysei” przypominała Odyseję Homera a ballada „Lalka” po mistrzowsku powtarza, drugą powieść o tym samym tytule, Lalka. Często występował przed kontrastowo różną publicznością: grupami przyjaciół w ich domach, kampusach i dużych salach koncertowych w Polsce, Europie i Ameryce.

U Kaczmarskiego w 2002 roku zdiagnozowano raka krtani. Zmarł w szpitalu w Gdańsku w 2004 roku.

Jacek Kaczmarski cierpiał na ciężki alkoholizm, który często prowadzi do przemocy domowej. Jego żona i córka wyznały, że Kaczmarski często dawał upust swojej frustracji bijąc ich.


Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jacek_Kaczmarski.jpg

Paweł Plenzner, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz