Rola faktoringu w finansowaniu sektora usługowego

Faktoring może być korzystny dla przedsiębiorstw, które potrzebują szybkiego dostępu do gotówki i nie chcą czekać na standardowe terminy płatności od klientów. Ponadto, faktoring pozwala przedsiębiorstwom skoncentrować się na rozwoju biznesu, pozostawiając obsługę finansową związaną z wierzytelnościami faktoringowej firmie specjalizującej się w tego rodzaju usługach. Wybranie odpowiedniego kontrahenta będzie owocować dobrą współpracą, co przełoży się na lepsze działanie przedsiębiorstwa.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która polega na sprzedaży wierzytelności (należności pieniężnych, faktur) przedsiębiorstwa innemu podmiotowi w zamian za gotówkę. Faktoring jest popularną formą finansowania krótkoterminowego i służy poprawie płynności finansowej podmiotów. Rozróżnia się kilka rodzajów usługi jak np. faktoring z regresem, bez regresu, mieszany, jawny, tajny, krajowy czy też międzynarodowy. Wybór zależy od formy działalności oraz warunków, jakie przedsiębiorca chce lub może spełnić, aby skorzystać z tego rodzaju finansowania. Ze względu na wiele rodzajów warto sprawdzić opinie o faktorze i dokładnie zapoznać się z warunkami wybranego faktoringu, co zapobiegnie nieoczekiwanym wydatkom na usługi, których się nie potrzebuje. Jedną z często wybieranych i godnych zaufania firm faktoringowych jest PragmaGO.

Jaka jest rola faktoringu w finansowaniu usług?

Faktoring odgrywa dużą rolę w finansowaniu usług ze względu na poprawę płynności przedsiębiorstw oraz możliwość zarządzania ryzykiem niewypłacalności (np. bezregresyjny pomaga uniknąć ryzyka związanego z niewypłacalnością klientów). Dodatkowo faktoring pozwala firmom zwiększyć elastyczność finansową (podmioty mogą decydować, które faktury chcą sprzedać, w zależności od bieżącej sytuacji), skoncentrować się na rozwoju biznesu (np. zwalnia przedsiębiorstwo z obowiązku śledzenia terminów płatności), uzyskać szybki dostęp do kapitału (kluczowe dla firm świadczących usługi, zwłaszcza gdy potrzebują środków na inwestycje, zakupy sprzętu), który można przeznaczyć na inne cele, czy też zredukowanie obciążeń finansowych.

Co składa się na koszty faktoringu?

Koszty faktoringu składają się z różnych elementów, a ich struktura może zmieniać się w zależności od umowy i warunków ustalonych między firmą faktoringową a przedsiębiorstwem korzystającym z usług. Wyróżnia się przede wszystkim prowizję od faktury (wahającą się od 0,2 do 3 procent w skali miesiąca), jako wynagrodzenie faktora oraz odsetek od udzielonej zaliczki na poczet przyszłej zapłaty faktury przez odbiorcę (uzależnione od stawki WIBOR, czyli stopy procentowej, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom, pobierane za cały okres korzystania). W niektórych przypadkach występują również koszty dodatkowe (np. szybsze finansowanie, koszty za administrowanie), które są ustalane indywidualnie. Więcej wartościowych informacji na temat faktoringu znajduje się na stronie PragmaGO pod adresem internetowym https://pragmago.pl/porada/faktoring/.

Dodaj komentarz