Kongres Bankowości Detalicznej 2022: konkretne propozycje w prawie i praktykach, dzięki którym banki oraz kredytobiorcy przetrwają ciężkie czasy

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas 14. edycji Kongresu Bankowości Detalicznej (KBD) jest kondycja polskiego rynku kredytów hipotecznych. W trakcie inauguracji wydarzenia zorganizowanego przez Europejski Kongres Finansowy w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, zaprezentowano raport Klubu Odpowiedzialnych Finansów przy EKF, zawierający listę 10 najważniejszych rekomendacji prowadzących ku racjonalizacji tego segmentu zobowiązań długoterminowych.

„Zgłoszone podczas KBD postulaty dotyczą zarówno zmian legislacyjnych, chociażby wdrożenia jednolitego wzoru umowy kredytu mieszkaniowego, jak i nowych ścieżek budowania świadomości ekonomicznej konsumentów. Pozwoliłyby one uporządkować ten rynek, jakże kluczowy dla rozwoju gospodarczego kraju i realizacji potrzeb jego obywateli” – komentował Rafał Kozłowski, senior expert w McKinsey&Company. 

Zdaniem Rafała Kozłowskiego, rynek kredytów mieszkaniowych przez dekady kształtował się w komfortowych warunkach, jednak pandemia, galopująca inflacja i wojna w Ukrainie sprawiły, że sytuacja uległa radykalnej zmianie.

„To dowodzi, że dotychczasowy model się już przeżył i musi zostać zastąpiony nowym, odpowiednim dla dynamicznie zmieniających się uwarunkowań” – dodał ekspert McKinsey&Company.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz